August 8, 2013 1

Koding, yeni bir bakış açısı…

header

Geliştirme yapmaya karar vermiş her insan kişisinin başına gelenler tabi ki bizim de başımıza geldi; donanımların pahalı olması, yazılım geliştirmek için gerekli yazılımların çok da kolay bulunabilir/kullanılabilir hale getirilememesi, yaptığınızı kolay bir şekilde paylaşıp diğer insanlardan ihticayınız olan geri bildirimi alamamanız vs. vs.

Şimdi biraz okuyan, kendini geliştiren ve kullanılabilir/satılabilir bir yazılım geliştirmeye karar veren ilk insanın yapacağı hareket büyük ihtimalle bir sunucu kiralamak/almak, o sunucuyu ayağa kaldırmak, ayarlarını yapmak için bir kaç gününü harcamak olacaktır. Alan adı vs. gibi ayrıntılara girmiyorum bile. Bunların hepsini başarabilirse (ne geliştiriciler kaybettik bu arada) oturacak kod yazacak ve ortaya işe yarar bir ürün çıkacak…

Sanırım bir önceki paragrafın sonundaki üç nokta bir çok şey anlatıyor. Bu işler çok zor ve bir çok insan bu aşamalarda pes ediyor ya da yavaşlıyor. İşte tam da bu nedenden dolayı ortaya çıkan Koding’in, bugün (biraz önce) kapılarını herkese açtık, (Basın bültenine buradan ve Devrim Yaşar‘ın harika blog yazısına da buradan ulaşabilirsiniz -İngilizce) artık davetiye beklemeden Koding.com‘a giderek kayıt olabilir ve birazdan sıralayacağım harikalardan ücretsiz yararlanabilirsiniz! 

– Enfes bir geliştirme ortamı

dev_

– Harika bir editor

editor_

– Sınırlar olmadan sanal makine deneyimi: Tarayıcınızın içinden erişebileceğiniz hatta yönetici yetkilerine (a.k.a root) sahip olduğunuz bir sanal makineden bahsediyorum :) free as in beer. VM’lerde Ubuntu kullanıyoruz.

root-vms_

– Gerçek Terminal, tarayıcının tam da içinde!

terminal_

– Kolay, yenilikçi alan adı yönetimi

domains_

– Hayatınızı kolaylaştıracak Koding uygulamaları

kdapps_

– Açık kaynak uygulama kodları, Koding Framework

kdframework_

– Kod, görüş, düşünce, harika makaleler paylaşmak

social_

social2_

– Etiketler, konular

tags_

– Grup desteği ile projenize ya da ekibinize özel Koding kopyaları yaratmak

groups_

– Tam ihtiycanız olduğunda size yön gösterecek harika bir kitap

book_

 

Tüm bunlara ulaşmak için koding.com ‘da bir hesap açmanız yeterli!

Tags:

  • Ali E.İMREK

    Sayfadaki font Türkçe karakterleri Windows+ FF ve Chrome ile düzgün görüntülenmiyor.