February 5, 2013 1

Sahne değişikliği, Koding.

Uzun süredir yazmıyordum bakalım neler saçmalayacağım. Kariyer hayatımın önemli bir kısmını oluşturan Pardus’tan sonra bir kaç ufak değişiklik olmuştu hayatımda, bir miktar bashetmiştim. Sigma Ar-ge‘de güzel vakit geçirdim, iyi dostlar edindim. Görsel işleme, hareket algılama konularında deneyimlerim oldu. Hatta derinlik algılayıcısı kullanan bir de oyun geliştirdim (Reach The Peak), Peak Games‘in ofisinin girişinde ziyaretçilerin oynaması için tasarlandı ve sanırım Sigma’da çalıştığım sürece yaptığım en büyük iş de bu oldu. Yazılım sektöründeyseniz kesinlikle hayatınızın bir yerine oyun geliştirmenin eğlencesini sıkıştırın derim. Görsel işleri, ses detayları, kodlaması ve test süreci ile başlı başına bir eğlence.

Şimdi de yeni haberlere geçelim. Geçtiğimiz Haziran ayından itibaren Koding için çalışmaya başladım. Eski adı Kodingen olan girişimin başında iki güzel insan var ve şansa bakın ki aynı dili konuşuyoruz. Türkiye’den iki kardeş Devrim ve Sinan Yaşar’ın kurucuları olduğu Koding ile henüz Pardus’da çalışırken tanışmış ve çok etkilenmiştim, o zaman aklımın ucundan bile geçmezdi bu satırları San Francisco‘dan yazacağım.

Koding’i pek anlatmama gerek yok sanırım (birkaç haber burada #1, #2, #3, #4, #5), ama kısaca internet tarayıcınızın içinde çalışan sanal bir geliştirme ortamı diyebilirim. Teknik detaylardan bahsetmek gerekirse; size sanal bir sunucu üzerinde tarayıcının içinden kullanabileceğiniz tam bir kabuk (shell) sunuyor, web’de geliştirme yapacağım diyen herkesin ihtiyacını karşılayacak bileşenlerde kurulu olarak geliyor. PHP, Python, Ruby, Perl, Go, CoffeeScript, Node.js, JavaScript… aklınıza ne geliyorsa diyebilirim. Her kullanıcı için 500 Mb disk alanı ve her biri 16 Mb kullanıcı limitli olan 5er adet de MySql ve MongoDB veritabanı da cabası. Sloganımız ‘Say goodbye to localhost!

Koding

Daha da ilginç olanı eski dostlarla birlikte çalışmak; Pardus’ta çok güzel işler yapan Fatih Arslan ve Tübitak kariyerimize birlikte başladığımız Bahadır Kandemir de Koding’de çalışmaya başladı. Heyecanlar yine aynı. Tabi Fatih’ler bir tane değil, Fatih Kadir Akın ve Fatih Acet‘de aramıza katılan diğer Fatih’ler oldu, hepsinin soyadı da ‘A’ ile başlıyor mu ne? Ah unutmadan en eskisinden iş arkadaşım Barış Metin‘in de Yelp‘te işe başlayıp Metin ailesini San Francisco’ya taşıması çok da iyi oldu bence, çok da güzel oldu kesin.

Daha detaylı teknik inceliklerle dolu bir yazı daha yazacağım, valla.