July 3, 2009 15

Las Palmas

Bu yıl KDE ve Gnome vakfının birçok sponsorun da desteği ile birlikte düzenlediği Desktop Summit ’09 için biraz önce Kanarya Adaları‘na geldik Gökçen ile birlikte. 03-11 Temmuz arasında olacak, Akademy ve GUADEC katılımcılarının bir arada yer alacağı etkinliğin son günleri ise İspanyolca sunumlar ile öncelikli Kanarya Adaları sakinleri ve İspanyol ziyaretçilere adanmış olacak.

KDE 4 ile bu seviyede bütünleşmiş başka bir Linux dağıtımının olmadığını düşünürsek, Pardus’un bu etkinliğe katılıyor olması gayet heyecan verici ;)

Tags: ,

 • ….KDE 4 ile bu seviyede bütünleşmiş başka bir Linux dağıtımının olmadığını düşünürsek…
  Kubuntu ve mandriva gibi birçok kardeş dağıtım var bütünleşmiş halde ;)

 • Bu dağıtımlardan hangisinin tüm yönetim araçları KDE 4 kütüphaneleri ile yazılmış ? Hangisinin masaüstüne koyduğunuz bir plasmoidi kullanarak bir servisin durumunu değiştirebiliyorsunuz ? Hangisinin ağ yöneticisi KDE 4 uygulamalarının tümünü ağ durumundan haberdar edebilecek bir plasmoide sahip ?

 • wime77

  Kubuntu ile kıyaslama yapmadan önce siz önce bir yükseltilebilir stabil işe yarar bir sürüm yapın derim.

  Ubuntu resmen Türkiye ye geldiğinde pardusmu ubuntumu o zaman anlarız.

 • Size http://blog.ratonred.com/2009/05/pardus-2009-alpha/#comment-406 burada cevap yazmıştım.
  Ubuntu kullanmakta özgürsünüz, Pardus kullanmakta da özgürsünüz fakat hiç katkı sağlamadan, nasıl emekler harcandığı hakkında en ufak bir fikriniz olmadan böyle atıp tutamazsınız.
  O kadar komik olmuş ki yazdıklarınız zeka yaşınızı kestirebiliyorum hemen hemen… Öncelikle adınızı yazma cesaretine sahip olduğunuzda beklerim.

 • wime77

  Pardus bilgisayarımda kurulu olan 3. işletim sistemi ve emin ol elime geçen her bilgisayara kurup testlerini özenle yapıp ve bildirimlerini yapıyorum.

  Cesaretle ilgisi yok ayrı takma ismimim.Ben yeterince sizin gibilerde uğraşıyorum gerçek ismimle ve zaman ayrıp gezegeninizde neler olup bitiyor onlarıda inceliyorum.

  Kendinizi bu kadar beğenme sebebiniz nedir onuda anlamaya çalışıyorum ama doğru zor oluyor.

  Pardus babanızın parasoyla yaptığınız birşey değl.Emeğinizinde karşılığını alıyorsunuz fazlasıyla.

  Burdanda sizi eleştirenlerin zeka seviyesi ile dalga geçmeden önce karşındakini tanımanı öneririm.Belki pişman olursun utanırsın karşına çıkarsa.

  Böbürlenmeyi bırakıp yükseltilebilen bir sistem yapın dememin sebebi ise onca kurduğum pardus makinaların yüksltmelerini yaparkan girdiğim zahmet.

  Ubuntu Türkiye konsunda ise şunu söylüyorum bir daha söyleyeyim.İstedikleri koşulları yerine getirebilen birileri ıkarsa Türkiyede PARDUA değil UBUNTU egemen olur.

  Sizde bir süre sonra işi bırakıp yurt dışında çalışmaya başladığnızda bizler burda kalıp pardusla uğraşmaya devam edeceğiz.

  Sizler profesyonelliğe adım atmamış bir avuç çocuksunuz dedimmi size ? Ya da ne beceriksizsiniz kaç yıldır hala bir yükseltilebilir dağıtım yapamadınız dedimmi ?

  Zamanında bitmeyen işe harcanan zaman değerlidir.Emek değil.

 • Pingback: Pardus Dünyasi – 7/5/2009 1:20:34 PM « Haber 34 – Netten Haberler()

 • Yaptığınız ne katkı varsa teşekkür etmelke birlikte şunu da bilmelisiniz ki Pardus’u bilgisayarınıza kuruyor olmakta size atıp tutma hakkı vermiyor. Kendimizi beğendiğimiz falan yok, bu işi birçok dağıtımdan daha iyi yapıyoruz ve bunu her zaman da savunabiliriz.
  Benim ya da ekipten birinin neler yaptığını ve emeklerinin karşılıklarının neler olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmadığına eminim. Pardus’u karşılığında maaş alıyor olarak geliştiriyor olsaydık 2009 sürümünü 2012’de kullanabiliyor olurdunuz.
  Zeka seviyeniz ile dalga geçtiğim falan yok, açık açık bu yazdıklarınızın zeka seviyenizi gösterdiğini söyledim, seviyenin ne durumda olduğunu söylemedim.
  Yükseltme yaparken girdiğim zahmet dediğinize göre yükseltmeyi yapabilmişsiniz. Bundan sonraki adım yaşadığınız problemleri hata olarak bildirmeniz ve çözümlerin gelmesini beklemeniz.
  Daha önce de söyledim, Ubuntu kullanmakta özgürsünüz fakat Ubuntu’mu Pardus’mu gibi saçmalıkları burada yazmakta özgür değilsiniz.
  Benim ne yapıp yapmayacağıma karar verecek durumda olmadığınız gibi ben gittiğimde Pardus’la nasıl uğraşacaksanız şimdiden öyle uğraşmanızı temenni ederim.
  “Sizler profesyonelliğe adım atmamış bir avuç çocuksunuz dedimmi size ? Ya da ne beceriksizsiniz kaç yıldır hala bir yükseltilebilir dağıtım yapamadınız dedimmi ?” Bunları diyebilecek bir seviyede olmadığınızı düşünüyorum.
  Daha iyi şeyler yazabilmeniz dileğiyle..

 • wime77

  Eksiklerinizi söylüyorum.
  Bir daha söyleyeyim.

  Geliştirici değilim. Eksikleri götmrk için olmak mı lazım ?

  1.Yükseltilebilir bir sürüm bir an önce çıkmalı
  2. Pardus için uygulama geliştirici grupların kurulması sağlanmalı .
  3. Pardus için eğitim projeleri düzenlenmeli ve bunun için üniversitellerin ilgili bölümleri dışında liselerle iletişim kuran gruplar oluşturulmalı Bunlar için tubitakın yeterince parası var.
  4. Pardus ulusal marka olarak gerekli koşullara sahip tüm ticari firmalara kullanım hakkı verilmeli.
  5. Yaptığınız toplantıların videolarının çekilip arşivlenip yayına sokulması.( 6 kişi ile toplantı yapmak biraz ayıp oluyor)
  6. Sizi eleştirenler salak geri zekalı veya embesil olasada onlara bu çekilde cevap vermemeniz

  7. Kimin ne yaptığını ve ne emek veridğini ve tubitakın bu işe ne kadar para harcadğını ve harcayacağınıda pardus ‘un internet sitesinden yayınlamasını çok isterim.

  8. Netbook pazarında pardus’un ön görüsü nedir ?
  9. Ev elektroniğinde pardus yer almayı planlıyormu ?

  Verdiğiniz emekler için teşekkür ederim. Kendi adıma söylüyorum bu kadar imkansızlık içinde neler başardınız.Bravo.
  Sizler gecenin geç saatlerine kadar kod yazarken ben sefil kullanıcı olarak ne hakla eleştiriyorum değilmi ? Özürdilerim.

  Tanrı sizi korusun.

 • Bahadır Kandemir

  1. 2008 -> 2009 geçişi olacak.

  2. Özgür yazılım geliştiricisi olmak için, illa birilerinin elinizden tutması gerekmiyor. Biz yine de seminerler, staj programları ve e-posta listeleri ile elimizden geleni yapıyoruz. Google hizmetleri, SourceForge, GitHub, … varken özgür yazılım projeleri şu ankinden öteye geçemiyorsa bunu lanet olası eğitim sisteminde arayın. İşi bu olmayan bizlerde değil.

  3. Tübitak’ın parasını nereye harcayacağını biz belirlemiyoruz. Microsoft/Oracle/Cisco kurslarına dönen üniversitelerdeki organizasyon işini neden biz yapalım? Herkesin işini yapmaya kalkarsak bizim işimizi kim yapacak?

  4. Ürünleri kullanım hakkı serbest. Ancak Pardus ismini kullanmak istiyorsanız, bunu haketmelisiniz. Bir halta benzemeyen bir yazılımın etiketinde “Pardus için ???” görmek istemiyoruz.

  5. Resmi cevap: Burası bir işyeri, çalışanların bir araya gelip projeler hakkında diğer çalışanlardan ya da projeye dışarıdan katkı verenlerden habersiz toplantı yapması, duruma göre toplantı sonuçlarını saklı tutması normal bir davranış. Gayrı resmi cevap: Hadi lennnn.

  6. En iyisi hiç cevap vememek, vakit çok değerli.

  7. Listeleri ve günlükleri takip ederseniz, kimin ne işle uğraştığını anlarsınız. Projeye ne kadar para harcandığını ise proje yöneticimiz kendi günlüğünde 10 kere falan yazdı. 2005’ten bu yana 4 milyon TL kadar. Bir üst geçitin devlete maliyeti kadar hemen hemen.

  8. Bunla iş arasında Netbook’lara özel bir sürüm hazırlamayı düşünmüyoruz. Lakin, kırpılmış bir 2009 ve “light” bir masaüstü ile “bir gece ansızın gelebilirim.”

  9. Hayır.

  10. Bu da “İstedikleri koşulları yerine getirebilen birileri çıkarsa” cümlenize cevap olsun: Beklerken nefenizi tutmayın, o birileri asla gelmeyecek, gelse de kendilerine bir gezegen, bir web sitesi, bir eposta listesi açmaktan öteye gidemeyecekler. Logo nasıl olsun, web sitesi Plone mu olsun, WordPress mi derken aylar geçer, birşey çıkmaz.

 • wime77

  Bir halta benzemeyen bir yazılımın etiketinde “Pardus için ???” görmek istemiyoruz.

  Her yazdığınız cümlede bir aşağlama var .Nedir bu kompleks ?

  Ubuntu Türkiye ye gelirse gezegen değil Evren kurar sizide ne zaman içine aldığını anlayamadan ubuntu için destek veren ve uygulama yazan bir firmaya iş başvurusu yapabilirsiniz.Aman derim.

  Bu arada 6 kişi yapılan toplantı değil seminerdi. Ben 7. kişi olmak istemedim.
  “Hadi lenn ” samimi olmadımı ?

  Herneyse.
  Durmayın yola devam edin..Unutmayın yalnız yürüdüğünüz yolu birileri yaptı geçti.

 • Serbülent Ünsal

  Anonim olarak atıp tutmak ne kadar kolay değil mi sevgili wime 77 ? Ben aslında size değil adını bile vermeden flame çıkartmaktan hoşlanan bir trolle vakit harcayan arkadaşlarıma şaşırıyorum.

  Emin olun size cevap vermek için harcadıkları vakitte bir kaç yüz satır kod yazmış olurlardı.

  Lütfen zahmet edip cevap yazmayın, medeni cesareti sizin düzeyinizde olan bir kişiyle tartışmaya girmeyi düşünmüyorum.

 • wime77

  Zeki bir insan diğerini idare edendir..
  Sizinde dediğiniz gibi buraya kadar uzun uzun cevap yazmalarına gerek yoktu.

  ZDNET te yayınlanan güzle bir yazı.http://blogs.zdnet.com/BTL/?p=20815&tag=nl.e589

  Her geçen gün daha internet uyumlu daha uzak erişimli daha gömülü uygulamalar yazılırken sizler ne yapıyorsunuz ? ne yapıyoruz ? Mesaj atan bir adamın mesajından zeka seviyesini çıkartıyorsunuz..Psikiyatri mi okudunuz?

 • Bahadır Kandemir

  Sıkışınca konu değiştirip ana konudan uzaklaşma, sık karşılaşılan bir troll davranışı. E hani biz güncellenebilir sistemden bahsediyorduk? Web tabanlı OS da nereden çıktı?

 • Kanarya adalarındaki desktop summit’te sunmunuzu bulamadım. PARDUS kelimesini arattım çıkmadı. gokmen kelimesini arattım çıkmadı (diğer sunumcuların çıkıyor mesela) siz oraya dinleyici olarak mı gittiniz?

  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Göktürk
  GYTE

 • Evet, dinleyici olarak gittik. BOF olarak bilinen, katılımcıların isteği doğrultusunda hazırlanmış seminerlerden birinde Distro Specific Solutions with KDE 4 Technologies adında bir seminer verdim. Seminer notlarını burada bulabilirsiniz. Bu adreste de yapılan BOF etkinliklerinin bir listesi var fakat desktop summit sitesine üye olmanız gerekiyor görebilmek için.