November 10, 2008 8

Yalı için küçük insanlık için büyük adımlar..

Bir süredir sevgili Doruk ısrarla Yalı ile kurulum yaparken ortaya çıkabilecek olası CD okuma problemleri vesilesi ile kurulumun yarıda kesilmesinden dert yanmakta, belirli aralıklarla kulağımı çınlatmakta idi. En bir eski yazılımların dahi desteklediği bu basit özellik adına bir şeyler yapılması gerektiğine dair son yazdıkları [#] sevgili Faik‘i pek bir hislendirmiş olacak ki, bu konuyu basit bir halde nasıl çözebileceğini düşünmeye başladı.

Yapmış olduğumuz “Pair programming” seansının ardından işi Yalı’da çözdük :)

Kendi görüşümü yine de eklemeden geçemeyeceğim; CD okuma problemlerinde tekrar deneme yapmanın ne kadar işe yarayacağından hala şüpheliyim ve fakat belki bir gün birinin işine yarar bu özellik belki kimbilir..

Tags: ,

 • Onur

  YALI’ya gelen yeni saat çok güzel olmuş

 • Ömer Fadıl USTA

  Merhaba gökmen
  İlgili hata verildikten sonra cdyi umount edip eject etmemize olanak veren bu sayede alternatif cd ile kuruluma devam etmemizi sağlayacak bir 3. button’un koyulmasından yanayım.

  Şimdi diyeceksin 2. cd düzgünse baştan neden o cd ile kurmadın be birader. Ama şöyle düşün elinde belirli dosyaları sorunlu 2 farklı cd mevcut birinin okumadığı yeri diğeri, diğerinin okumadığı yeri diğer cd den okunabilir.

  Kolay Gelsin

 • Eğer bu hatayı verdiği anda CDnin bağınıda çözerse, bozuk cd yerine sağlımını -hazırlayıp- takıp kaldığımız yerden devam edebiliriz. Bir keresinde eşim 3 tane birbirinden bozuk WinXP CDsini çevire çevire kurmayı başarmıştı…

 • @ömer

  Konu bir buton koymak ile bitmiyor maalesef ;) Altyapı olarak buna hazır değil; ne Yalı ne Pisi.

  Tabi bunu bizde düşünüyoruz ama dediğim gibi hem altyapı hazır değil hem de gereklilikler konusunda hala düşük bir önem taşıyor benim için.

  Kurulum önemli bir iş yarım yamalak yapılmasındansa sıfırdan yeniden kurulması hala daha mantıklı geliyor benim için..

 • Sedat Balcı

  peki kurulum esnasında sistemin açılmasını engellemeyecek bir paketse bu paketi atlayıp kurulumdan sonra ilk başlangıçta internetten indirip kurmak gibi bir seçenek olabilir mi? tabi paketin internete bağlanmak için de gereksinim duyulmayan bir paket olması gerekiyor.yani misal kopete kurulmadı diye yarım kalmasın kurulumumuz.

 • @ Sedat

  Böyle bir ayırım yapmak söz konusu değil, paketlerin bağımlılık ağacının korunması gerekiyor. Açılacak sistemin hangi durumlarda çalışıp çalışmayacağını kontrol etmek pek yersiz olur kanımca.

  Fakat ileride DVD ya da ona benzer bir medya üzerinde kurulum için Yalı’da paket seçme özelliğini eklersek böyle bir şey düşünülebilir.

  Ayrıca biz hata.pardus üzerinden girilen hataları değerlendirirken, kurulum CDsinden çıkan bütün paketlerin kurulmuş olduğunu varsayıyor ve hataları ona göre ele alıyoruz.

 • Emre

  Merhaba,

  Esasen benim icin kurulum yarim yamalak da olsa kurulduktan sonra komut satiri geliyorsa sorun yok demektir. ag ayarlarini yapip (kaptan’in command-line versiyonu ile?) (veya network komutu ile), pisi it pardus-2008-desktop paketini kurmaya kalktigimda eksik gedik ne varsa kurulabilir :) (tabii once boyle bir meta-paket lazim sanirim, belki de vardir hali hazirda).

  Ayrica sistem en azindan Ethernet kartini taniyabilirse, bulamadigi paketleri bi de netten deneyebilir veya guncel versiyonlari varsa dogrudan onlari kurabilir.

  Not: Ah bi de LVM/RAID destegi olsa YALI’da …

  Emre

 • selam, internet olmadan zaten hiç bir ilerleme kaydetmek mümkün olmuyor. CD doğru düzgün yüklensin bence. Sonuçta depoda ne olduğunu bilmeyen bir sürü insan, pardus kurmaya çalışacak bu cd ile.